Dizi Ant man and The Wasp İncelemesi

Ant man and The Wasp İncelemesi

554
1
Paylaş

Dersimiz Avengers’tan sonra çıkan ilk Marvel filmi olan “ANT-MAN and The Wasp” değerli Marvel High School erbabı okurlarım!

Bu arada yazı ilk paragraftan sonra SPOİLER içerir. Yani ilk paragrafı okumaya devam edebilirsiniz. 😊

Avengers, Infinity War’dan sonra çıkacak ilk Marvel filmi olduğundan ben dahil çoğu kişinin kafası şu şekildeydi;

Acaba Avengers 4 spoileri gelir mi merakındaydık, gelmeyeceği az çok belli olsa da film gerçekten Avengers’tan sonra gelen gerginliği, merakı, umutsuzluğu alan çok keyifli eğlenceli 2 saat geçirebileceğiniz bir film olmuş ve genel olarak Marvel filmlerini izlememiş olmanız bu filmi seyretmemeniz için bir sebep mi? Şunu söyleyebilirim ki gidip gönül rahatlığıyla, güle güle izleyebilirsiniz fakat önce filmi biraz eleştirelim.

KÖTÜ KARAKTER (LER) (CİKLER)

Filmin belki de en kötü tarafının kötü karakter tarafı olduğunu söyleyebilirim çünkü ortada kötü karakter yok da denilebilir, filmde acıdan kıvrandığı için tedavi olmak isteyen bunun içinde her yola başvurmak isteyen ama en sonda da tedavi olunca doğru yola gelen bir kardeşimiz var diyebiliriz. Bize kötü olarak tanıtılan bu karakterimizin ise tek istediği eskisi gibi acı içinde kıvranmayan haline dönebilmek.

Resimde de gördüğünüz üzere aslında bu kötü karakterciğimizin ismi Ghost, çok cool olan bu karakterimiz nesnelerin içinden geçebiliyor ve çok cool savaşıyor. İlk başta da zaten Wasp’ı güzel bir benzetiyor,  hani filme aksiyon sahnelerin de güzel bir hava katsa da ana kötü olarak gözüküp kötü olmayışı üzücü.

Sıradaki kötümüz zaten çok klasik… Arkasındaki adamlara ve parasına güvenen FBI’ın iyi tanıdığı olan en sonda da paralanan ve dalga geçilen kötümüzü gerçekten kötü saymak için elimde geçerli sebepler olduğunu söyleyemem.

Son kötümüz: keza o da kötü sayılamaz ama bir üniversite hocası olarak gözümüze yansıtılıyor ve kuantum enerjisini, Ghost’u kullanarak almaya çalışıyor fakat aslında o da filmin içinde iyi kalpli bir insan olduğunu birçok kez gösteriyor. SONUÇ OLARAK FİLMDE KÖTÜ ‘YOK!’

Aslında 4-5 kötü denebilecek ve gerçekten gözüme batan tarafları var filmin ama hem kişisel bir hikayeyi anlattığı için hem de artık filmin eğlenceli kısımlarını yazmak istediğim için bunları yazmıyorum. 😊 Janet’in ‘tak’ diye Ghost’u iyileştirebilmesi, Ghost’un sandalyeye bile vurmayarak bizim uyuyan 3’lüyü uyandırması, yine klasik ‘Fakirsen para veriyim!’den sonra Hope’ların zenginliği gibi göze batan iğrenç sahneleri yoktu değil ama filmin eğlencesi ve komedisi adına görmezden gelinebilir, geliyorum.

YAN KARAKTERLERİN MUAZZAMLIĞI

Hangisinden başlasam emin değilim ama en komik olanını sonraya bırakıp filmde en çok gözüken yan karakterden başlasam daha doğru olur gibi geliyor, kusuruma bakmayın öyle yapayım.

Wasp gerçekten filmde tam bir tamamlayıcı rolünde. Scoot yani ANT-Man’imizi öyle güzel tamamlıyor ki gerçekten harika bir ikili oluyor. Gerek aksiyon sahnelerinde gerek duygusal ve komedi sahnelerinde… O yüzden bu filmi Scoot ne kadar üste çıkarmışsa payın yarısını Hope’a vermek gerekiyor. Evangeline Lilly’nin de hakkını vermek gerekiyor, gerçekten güzel bir iş çıkarmış.

Ama filmin asıl starı ne Scoot ne Hope… Benim gözümde belki de her sahnesine güldüğüm; Luis. 😊😊

Kralımız Luis, o kadar iyiydi ki gerçekten her sahnesinde güldüğümü söylesem yalan olmaz. Doğruluk ilacı sahnesinden tutun da araba seçim sahnesine kadar gerçekten filme çok ayrı bi’ hava kattığı aşikar. Yanındaki tayfa da iyi tabi ama bi’ Luis değil şimdi doğruya doğru.

Tam Luis’e  değinmişken yine filmin başka bir artısı KOMEDİ SAHNELERİ. Gerçekten çok iyiydiler. Ne fazla espri sahnesi var diye Thor Ragnarok kadar göze battı ne de Thor Ragnarok gibi 10 esprinin sadece biri gülümsetti. Çoğu gerçekten çok iyi esprilerdi. Özellikle aklıma gelen, Scott’ın içine giren Janet’in Hank’in elini tutma sahnesi gerçekten çok iyiydi ki Paul Rudd gerçekten rolünü çok iyi çıkarmış ve salaklık komedisiyle kahramanlık arasında ki çizgi bence çok iyi korunmuş, yani soytarılığını yaparken 😊 kahramanlığını da filmin ana karakteri olduğunu da hiç unutturmuyor.

Filmde değinmek istediğim başka bir nokta ANİMASYONLAR. Bildiğiniz üzere Captain Marvel’da geçmişe gideceğiz ve Nick Fury’yi 2 gözle göreceğiz. Bu Ant Man’de yapılan geçmişte çekilen sahnelerin (Hank’in ve Janet’in yüzünün gösterildiği) tamamının geçmişte geçmesini beklediğimiz Captain Marvel ve Nick Fury’nin de geçmiş hallerinin bu kadar iyi olması yönünde bir beklenti oluşturmadı değil.

İzlerken çıldırdığım After Credits’den bahsedip yazımı sonlandırıyım. Hani zaten After Credits’lerin birinde çok iyi bir şey görmeyi bekliyordum ama ilk After Credits’in yani ANT-MAN’imizin kuantum enerjisini almak için girdiği boyutta tam geri çağırılacakken Thanos’un evrenin yarısını yok etmesi baya baya iyiydi ve bir After Credits’ten bekleneni çok net verdiğini söyleyebilirim. Nasıl çıkar, çıkabilir mi? Bilemiyorum ama Avengers 4’te Ant-Man görsek çok hoş olabilir hani 20 kahramandan bi’ anda 6’ya düştük. Kendimizi boşlukta hissetmeyelim +1 Ant Man gelsin bari falan filan…😊😊…

Zaten 2. After Credits’ten bahsetmeye gerek yok. Klasik Marvel… Biri fena biri çöp… Fakat yine de eğlenceli bir Credits’ti.

 

 

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here