Paylaş
https://www.britannica.com/biography/Antonio-Vivaldi/images-videos/media/1/631387/148328

Klasik müziğin efsanevi sanatçılarından biri olan Vivaldi, 1678 yılında Venedikte doğuyor. Usta bir kemancı olan babası müzikle ilgili bir çok konuda Vivaldi’ye eğitimler veriyor. 15 yaşında bir rahip okuluna giriyor ve buradan ‘Kızıl Papaz’ olarak ayrılıyor. Vivaldi’nin bu şekilde bir ünvan almasının sebebi ise kızıl renkte olan saçları..

https://www.britannica.com/biography/Antonio-Vivaldi/images-videos/media/1/631387/148328

Büyük sanatçı daha sonra Rahibe Hastanesi müzik okulunda göreve başlıyor ve burada anne-babası olmayan veya engelli kızlara keman çalmayı öğretiyor..

Vivaldi yaşamının büyük bir bölümünü farklı şehirlerde geçiriyor ve  o çok değerli bestelerini, operalarını yayımlamaya başlıyor..

http://radioclassicapugliese.blogspot.com/2017/01/gloria-di-vivaldi-tra-danze-e-inni.html

Dillere destan olan ‘Dört Mevsim’ adlı bu meşhur operada, her bir mevsimin özelliklerini ayrı ayrı ele almış ve yapılabilecek en güzel betimleme tarzı ile bizlere sunmuş. Rüzgarın uğultusudan, sonbahardaki yaprak hışırtısına kadar her ayrıntıyı hissettirmeyi başarmış..

http://www.dergibursa.com.tr/dort-mevsim-degismeyen-deger/

Hayatı boyunca astım bronşit hastalığı ile mücadele eden Vivaldi 1741 yılında hayatını kaybetti ve kimsesizler mezarlığına gömüldü.

Asırlar geçtikten sonra bile insanları böylesine etkileyen eserlerin mimarı, dünyanın en büyük sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor.

Ek Kaynakça:

Klasik müziğin en sevilen eseri: Dört mevsim/ The Four Seasons – Vivaldi (Dinle)

Antonio Vivaldi | Hayatı ve Eserleri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here