Düşünce Yaz Bu Gece

Yaz Bu Gece

746
47
Paylaş

Yazı yazmak istiyorsun. Ama yazamıyorsun, iyi yazamamaktan korkuyorsun, nereden başlayacağın konusunda tıkanıp duruyorsun. Bana çok tanıdık geldi bu hikaye. Bak ne diyeceğim;

 • Önce yazmak istediğine yürekten inan,
 • Sonra gel bakayım şöyle, gel oku ben senin için yazdım bu metni.
   Ben Sana Yazdım Bu Gece

Bir yazı yaz bu gece. Bir umut dökülsün kaleminden satırlara. Bir gülücük kondur güzel dudaklarına. Bir ışıltı yerleşsin acısı taze gözlerine. Bir rahatlık çöksün her zaman çatık duran kaşlarına. Bir kat güzellik daha eklensin masum çehrene. Evet, sen! Sana diyorum genç insan. Al sırdaşını eline, kapa gözlerini ve düşle. Ardından bir yazı yaz bu gece.

Seni anlatsın her şeyiyle. Tamamen sana ait olsun. İçindeki tüm hayaller senin olsun. Yazdığın acılar hissettiklerin kadar olsun; ne bir eksik ne bir fazla. Baş karakter tıpkı sen olsun ama içinde senin adın geçmesin. Sen olduğu kadar senden uzak olsun anlayacağın. Ama mutlaka bir yazı yaz bu gece. Kafa karıştırsın. Anlaşılmaz olsun. Sana özel şifrelerle yaz bu seferlik. Okumak isteyenin asla içindeki esas manayı bulamayacağı kadar derin olsun. Çözemeyeceği bir bulmacanın içinde kayboluyorum sansın da düşünmekten dizleri ağrısın.

İlginç bir yazı yaz bu gece. Güzel bir adam, çirkin bir kadını sevsin sessizce. Ama neye göre güzel, kime göre çirkin bunu belirtme. Fakir bir holding sahibi zengin bir işsizi satın alsın cebindeki ile. Bir genç yoğrulsun acımasız dünyanın içinde günlerce. Bir deliden bahset, dünyayı kurtarsın birkaç saatte. Çok akıllı olan biriyse sadece kalp kırsın altmış sene ömründe. Bir şovenist uzanan yardım elini dahi tutmasın farklı renkte diye. Ve sarışın bir kız çocuğu siyahi bir oğlanın bağcığını bağlasın neşeyle.

Bir kelebek tut, yapıştır hikayene; yaşamaya aşık olsun delicesine. Kurt sürüsü de ekle dilersen. Özgürlüğe aşık olsunlar. Bir de tilki ekle mesela, amaçsızca tavukları boğsun ama yemesin. Bir serçe yaz rüzgardan nem kapan, bir de şahin olsun hayat gibi can yakan. Birkaç insan kimseye dokunmadan yaşayıp gitsin. Birkaçına hepsi dua etsin. Geri kalanınınsa yüzü bile görünmek istenmesin. Bir kadının kırmızı kirpiklerinden yaş dökülsün çilli yanaklarına, adamsa bunu hiç göremesin. Bir çocuk annesinden ninni beklesin bıkmadan; annesi ise ninni nedir hiç bilmesin. Bir adam şarkı söylemek istesin ilk aşkına ama ses telleri inat etsin.

 Anlayacağın

Öyle bir yazı yaz ki bu gece; tarih doğaya, doğa sanata, sanat insana karışsın. Kimlerin hangi sokaklarda gezdiği bilinmeyen bir sır olarak kalsın. Ormanların en ıssız yerlerinden apartmanlar yükselsin. Küçük çocuklar top oynarken bu koca binaları eziversin. Telgrafın tellerine düşler konsun. Akıllara yer etsin. Tüm dünyayı sarsan bir yazı yaz. Ya da sadece senin dünyanı sarssın, ne fark eder?

İlginç bir yazı yaz bu gece. Evet, evet! Aynen böyle. Tıpkı hayat gibi; çelişkili olsun, acımasız olsun, paramparça olsun, gerçek olsun… Ama ne olursa olsun bir yazı yaz bu gece!

47 YORUMLAR

 1. Bu yazıyı okuyunca içimde biriktirdiğim anlatamadığım ne var ne yoksa hepsini kağıda dökmek istedim. Harikasın. Devamını bekliyoruz:)

 2. Zevkle okuduğum, okurken derin derin düșündüğüm ve bana neden șimdiye kadar yazmamıșım dedirten harika bir yazı olmuș. Kalemine sağlık. Tebrik ediyorum. Bașarılarının devamını diliyorum.

  • Lise hayatımın psikolojik açıdan, akademik başarı ve sağlık açısından en zor döneminde bıkmadan usanmadan her yazımı ilgiyle okuduğunuz için çok teşekkürler sevgili öğretmenim. Ne olursa olsun durmamam gerektiğini, her türlü sıkıntıyı atlatabileceğimi öğrettiğiniz gibi daha buraya yazamayacağım pek çok tecrübeyi edindirdiniz. Şimdi hala nerede olursam olayım benim arkamda Ela Hocam var diyebildiğim için çok şanslıyım.
   Teşekkürler 🙂

  • Benim yazı yazabilme kabiliyetimi geliştiren en önemli şey sevgili 5. sınıf öğretmenim Zafer Kayıncıoğlu’nun yaptırdığı kompozisyon yazma pratikleridir. Ve bugün görüyorum ki bu güzel mücadelede bugün olmuş yanı başımda varlığınızı, desteğinizi benden esirgemiyorsunuz. Bu bana güzel yazmış olabilmekten daha çok mutluluk veriyor. Esas ben çoooooook teşekkür ederim. 🙂

 3. Dunyanda ki farklı düşünceleri yazına lanse etme şekline hayran kaldım gerçekten güzel bir lisan kullanmissin başarılarının ve yazının devamını diliyorum ❤❤❤❤BIR YAZI YAZ BU GECE okumayı dört gözle bekliyorum…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here