Psikoloji Farklıyım!

Farklıyım!

526
0
Paylaş

Farklıyım
Dünya benim için farklı dönüyor. Kuşlar, ağaçlar,evler, arabalar.. her şey farklı benim için. Size göre farklıyım ben ya da siz aynısınız .
Ailem bizim çocuk yaramaz utangaç ve zeki değil diyor bana geç öğreniyormuşum her şeyi. Yemek yerken üstüme döküyorum, oyuncaklarla oynamak istemiyorum, arkadaşlarım ile oynamak istemiyorum kavga ediyorum hep.
Dedim ya farklı dönüyor dünya benim için takılıp kalıyor gözlerim bir noktaya.Anlam veremiyorum ne olup bittiğine.. Adımı söylüyorlar duyuyorum ama bakmak istemiyorum. Beni en çok zorlayan şey kelimeler, aynı kelimeyi beş defa söylüyorum annem kızıyor bana .
Bu çocuk normal değil dediler. Normal ne demek bilmiyorum.
Doktor otizm teşhisi koydu bana ailem anlam veremedi tabi açıkladı onlara doktor :”Otizm iletişim ve sosyal etkileşim sorunları, kısıtlı ilgi alanları ve tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan bir rahatsızlık olup ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur.” Bu muydu beni tanımlayan kelime OTİZM .Ailem endişeleniyor gelecekte ne olacak diye.Doktor özel rehabilitasyon tedavi ile benim ilerleme kaydedeceğimi söylüyor.
Beni başka bir okula göndermeye başladılar. Biraz farklı bir okul öğretmenlerim çok ilgileniyor benimle . Oyunlar oynuyoruz .Zaman geçtikçe konuşmam düzeldi, yemek yerken üstüme daha az döküyorum ve hatta yazı yazmaya bile başladım kelimelerle artık aram eskisi kadar kötü değil .
Dünya farkli dönüyor benim için ama ben bu dünyaya uyum sağlamaya ve onu anlamaya başladım. Evet farklıyım daha utangaç daha sakar olabilirim yinede çabalıyorum ; anlamaya ve öğrenmeye çalışıyorum. Ailem öğretmenlerim hep yanımda onlar da çabalıyorlar benim gibi . Büyüyünce müzisyen olacağım ,hayallerim var benim .Evet farklıyım adı da var bu farklılığın OTİZM. Ben bununla yaşamayı öğrendim farklılığım engel değil yaşamaya , mutlu olmaya…

Yazarın notu:
Ebeveynler için güç bir durum olan otizmin kabullenilmesi zor olsa da erken teşhis ve tedavi ile son derece pozitif sonuçlar elde edilmektedir. Otizm nedir sorusunun sıklıkla rastlanan yanlış cevabı bir hastalık olmasıdır. Otizm bir hastalık değil bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığı kabullenme sürecinde ve otizmle ilgili tedavide sosyal destek faktörü önemlidir. Uzmanlardan alınan destek yanında sorunla başa çıkmanın yollarını gösteren sosyal destek faktörü, hem ebeveynlerin hem de otizmli çocukların bulundukları duruma uyum sağlamalarını kolaylaştırmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here