Film Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi İncelemesi ve Nasıl Darth Maul Gözükebilir?

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi İncelemesi ve Nasıl Darth Maul Gözükebilir?

1279
0
Paylaş

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi… Şunu söylerek başlayabilirim ki Star Wars evreninin git gide büyümesi ben dahil muhtemelen tüm Star Wars sevenlerinin hoşuna gitmeye devam ediyor. Bu her sene bir yeni film kapsamındaki yeni filmimiz Solo oldu. Her ne kadar çok büyük eksikleri olsa da Solocuların ve Star Wars’cuların ilgisini çektiği kesin!

Baştan hemen uyarayım. Bu yazı spoiler içerir !

Öncelikle şunu söylemeliyim ki filmde de izlerken fark etmiş olabilirsiniz gerçekten bazı sahnelerde çok büyük dengesizlik vardı. Bazı sahneler komik ve anı yansıtırken bazıları peh! dedirten cinstendi. Bunun sebebi biraz Justice League’in sebepleriyle aynı denilebilir YÖNETMEN değişikliği…

Solo: Bir Star Wars Hikayesinin ilk yönetmenleri aslında

Phil Lord ve Chris Miller’dı. Ve bu ikili birazcık komedi ağırlıklı çektiğinden diye duyduk ki işlerinden oldular. Daha sonra yerine gelen Ron Howard ise röportajında filmin değiştirilen kısmın % kaç olduğunu söylememesi ve bu konunun fanları çok ilgilendirmediğini söylemesi bence ayrıca ironik. Siz de muhtemelen izlediğinizde görmüşsünüzdür ki film gerçekten çok uyumsuz kopuk bir filmdi ki bence kesinlikle beklentileri karşılayamadı.

Şu kadroya baktığınızda görebilirsiniz ki aslında gerçekten hiç fena olmayan bi kadro Game of Thrones’un başrollerinden Emilia Clarke, açıklamaya muhtemelen gerek yok fakat Woody Harrelson,  Avengers’tan Vision’u oynayan Paul Bettanye ve diğer bir çok aktörün hepsi ünlü ve iyi oyuncular bildiğimiz üzere.

 

FAKAT O ZAMAN BİZE UYUMSUZ GÖRÜNEN ŞEY NE ?

Şöyle ki: Se nar yo ! Filmde de net görebileceğiniz gibi Han Solo başta Qi’ra ile kaçtığı yerde gözümüze güzel gözükse de daha sonra ben Lando’lu sahneler hariç neredeyse hiçbir yerde gerçek Han Solo’yu alamadım. Bunu oyuncuya (Alden Ehrenreich) bağlamak her ne kadar kolay bir çözüm yolu gibi görünse de bence değil. Çünkü asıl sorun arka planda çünkü aynı sorun sadece Han Soloda değil çoğu karakterde göze çarpıyor. Yani baktığınızda çoğu oyuncu çok popüler ve n’aptıkları göz önünde olan aktörler olsa da alınan verim bence çok da iyi değil. Lando hariç 🙂 Tabi Lando hariç derken de Landonun sanki kaç tane sahnesi var o da ayrı konu. Yine karakterlerden devam ediyorken başka bize hiç yansıtılamayan bir karakter de; Dryden Vos.

Evet bu gördüğünüz Dryden Vos’un versiyonları diye adlandırsam çok yanlış olmaz. Ama Paul Bettany‘ye iki çizik atıp sahaya sürmenin daha güzel olacağını düşünmüşler ki öyle sürmüşler. Tabi belki de ilk Dryden Vos’u oynayan Micheal K. Williams’lı sahneleri bu versiyonlardan biriyle çekmiş olabilirler, kim bilir?

 

Yine aynı resimlerin Qi’ra versiyonu da var. Aslında karakterlerden tamam bu karakter olmuş dönütü alsak böyle şeylere takılmamayı bende isterim, fakat neredeyse hiç bir karakterden şöyle dönütler alamamak gerçekten üzücü… He tabi hiç mi iyi karakter yok? Kesinlikle var, ben Donald Glover’ın oynadığı Lando Calrissian’ı çok sevdim. Onun katılışıyla beraber cidden filme güzel bir hava geldi. Yine her ne kadar ne yapacağı çok aşikar olsa da Woody Harrelson’ın karakteri kötü değildi. Beckett’ın (Woody Harrelson) “Şantaj haa!” deyip Hanı Chewbacca’nın yanına attırması çok iyiydi.

DARTH MAUL! NE ALAKA ABİ?

Son olarak filmin sonunda üstteki Darth Maul’u görüp “Ne alaka ya biz hangi timelin’dayız?” gibi tepkiler verdiyseniz diye söylüyorum. Film aslında Star Wars : Bölüm IV – Yeni Bir Umut filminden 10-15 yıl önce geçiyor. Yani aslında filmler baz alınırsa Obi-Wan’ın Darth Maul’u kesişinden çok sonra bu film. Ama şöyle bir ayrıntı var. Küçükken izlediğimiz Cartoon Network’de yayımlanan Star Wars Klon Savaşları’nda Darth Maul öfkesi ve intikam hırsıyla hayatta kalıyor ve force’u(gücü) kullanarak oradan kaçıyor. Daha sonra yine aynı hikayede Maul’un annesi olan Mother Talzin izleyenler alttaki fotoğrafı görünce kesin hatırlar.

Annesinin yanına dönüyor ve robot bacaklı olarak tekrar gücünü toplayıp Obi Wana tekrar saldırıyor.Yani filmde de mekanik bacaklı olmasının sebebi bu yüzden.

Yazıyı toparlamak gerekirse düşününce Solo aslında Star Wars evrenini bilmeyen bir insan için yönetmen değişikliğine ve diğer problemlere rağmen çok da kötü, sıkıcı bir film değil. Yani bir arkadaşınızı alıp bu filme gittiğinizde pişman olacağınızı söyleyemem. Ama Star Wars evrenini bildiğinde ve gerçek Han Soloyla filmdeki Han Soloyu kıyasladığında hayal kırıklılığına uğramamak gerçekten elde değil. Aslında Star Wars evreninin en eğlenceli ve dolu dolu olan karakterlerinden biri olan Han Solo’nun filmini böyle izlemekten de üzgünlük duyuyor olabilirim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here