Düşünce Hayallerimiz Gerçek Olmayı Hak Ediyor

Hayallerimiz Gerçek Olmayı Hak Ediyor

688
42
Paylaş

 

 

 

Beş dakika daha uyuyayım yaparım, yarın yapsam da bir şey olmaz, daha çok var, hallederim, yaşım daha çok küçük… Gibi kendimizi avutacağımız bir sürü erteleme cümlesini art arda sıralayabilirim. Hayat ertelenmek için oldukça kısa bir zaman dilimi. Bazen öyle oluyor ki o beş dakika her şeyi değiştirebiliyor. Ambulansın beş dakika geç gelmesi bir canın yok oluşu demek. Beş dakika erken gelmesi ise bir hayat demek. Sınavdaki gözetmenden ek beş dakika istemek, yüz kelime fazla yazmak demek. Beş dakika sınava geç kalmak ise  bir sene bekleyiş demek.

 

Sadece beş dakikanın hesabını yaptığımızda bile böylesine kritik sonuçlar çıkabiliyor. Bir de bu sayıların günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar olarak ertelendiğini düşünsenize. Düşüncesi bile ürkütücü. Bazı anıların tekrarını aynı yerde aynı şekilde ve aynı kişilerle yaşayabiliriz ama asla aynı dakika aynı zaman diliminde olmayacaktır ve aynı kişilerle olsa bile  aynı tadı vermeyecektir.

Neden her şeyi tadında ve zamanında  yaşamak varken, geç kalınmışlıkların “ah’ını,vah’ını” çekelim?

Gelin bugün sizinle her zamankinden farklı bir şey yapalım. Bütün rutinimizi değiştirelim. Mesela bugün makyajı yüzümüze değil ruhumuza yapalım. Şu geçtiğimiz zorlu süreçlerde en çok ne yönde eksiklik hissediyorsunuz? Neleri yarım bıraktınız? Okunamamış bir makale, dergi mi? Yarım bırakılmış başucu kitabı mı? Gezilememiş şehirler mi?  İptal edilen randevular mı? Yoksa dostlarla içilememiş kahveler, yapılamamış güzel sohbetler mi?

Ertelendi diye vazgeçmeli miyiz?

Hayır! Hayır! Bunların hiç biri bahane olmamalı. Yarım bırakmış olsak bile halen bizim tek bir adımımızı bekleyen bir 5 dakikamız var.Ne kadar ertelenmiş olursa olsun sen bu hayatta olduğun sürece geç değil.

Haydi başlıyoruz…

Arka fonda bir şarkı sesi yükseliyor. Şarkı sanki tanıdık gibi ama sesi bastırılmış geliyor. Korkmayın açın sesini çünkü o sizin ruhunuzun sesi.

 

https://www.youtube.com/watch?v=CWHqdcBE1Ls

Sizin için bir seçim yaptım. Şarkının eşliğinde yazıyı okumaya devam edelim. Şimdi sıralayın tüm ertelenmişlikleri, yarım kalmışlıkları,vazgeçişleri ve daha nicesini.. Sizce hayallerinizden önemli mi? Kesinlikle değil. Geç kaldığınızı mı düşünüyorsunuz? Zaten başlasam da bitmeyecek mi diyorsunuz? O zaman değişime yapmaktan en çok hoşlandığınız uğraşla başlayalım ne dersiniz?

Ya da sizi mutlu edecek bir ödülle başlayın. Bir kahve, bir çikolata, sizi motive edecek bir şarkı ya da size hayat felsefesi olmuş bir sözü okuyarak başlayabilirsiniz. Önemli olan sizin kendinizi iyi hissedip bir yerden başlamanız. Bu adımı geçtikten sonra da yol haritanızı çizin.

Ben öğretmen olmak istiyorum, ben moda tasarımcısı olmak istiyorum, kendi butiğimi açmak istiyorum, çiftçi olmak istiyorum, akademisyen olmak istiyorum,  kendi pastanemi açmak istiyorum. Aslında biz birçok şey olmak isteyebiliriz. İstemek iki dudak arasından çıkan sese bakıyor. Ama o çıkan sesi sadece kendi ruhun duymamalı, sözde kalmamalı. Bir yerde durup hayatın akışına bırakmamalısın. Çünkü hayallerin gerçek olmayı hak ediyor. Hayallerin küçük bir adım bekliyor. Bu adım senin iradenin adımı olacak.  Sen yön vereceksin hayallerinin nerede başlayıp nerede biteceğine. Yarım kalsa da nereden tutunup geri kalkman gerektiğine sen karar vereceksin. Çünkü bu hayat senin; sen yaşayacaksın tüm doğrularını, eksiklerini, yanlışlarını.

 

Ve son olarak Murat Ali Ersan’ın da dediği gibi “Seni mutlu eden hayal kurmalısın ve onun peşinden koşmalısın. Zamanın hızlı geçtiği gerçeğini yalnızca pişman olduktan sonra anlamak insanda derin yaralar bırakır. Durup bir şeyin gerçekleşmesini beklemek hayatı dolu dolu yaşamak için bir yol değildir. Hayalleri ertelemek kendi yaşamını cezalandırmaktır. Çünkü sen de biliyorsun, ertelediğin hayalden çoğu zaman vazgeçer insan.”

Sence de hayallerin gerçek olmayı hak etmiyor mu?

Bence hayallerimiz gerçek olmayı hak ediyor…

42 YORUMLAR

  1. Yazılarını beğenerek ve takdir ederek okuyorum. Gerçekten de çok güzel bir kalemin var. Başarılarının devamını diliyorum ve yazılarının…

  2. Ellerinize yüreğinize sağlık gerçekten çok güzel olmuş aslında hepimizin iç sesi olmuşsunuz…Yazınızı okurken hem mutlu oldum hemde hüzünlendim sanki hiç ölmeyecekmiş gibi hayatı erteliyoruz bütün sizin sayenizde bunun farkına vardım teşekkür ederim.🙏🏻🌹

  3. Tam da bütün hayallerimden vazgeçmeye başladığım bir dönemdi. Ta ki bu yazıyı okuyana kadar. İçime bir anda umut doldu. Yapabileceğime olan inancım arttı. Şuan yüreğime dolan bu yazıdaki umut parçalarıyla “Hayellerim gerçek olmayı hak ediyor” bilinciyle tekrardan deneyeceğim.
    Teşekkürler bu güzel yazınız için.

  4. “Hayallerimiz gerçek olmayı hak ediyor.🙏 ” Tek kelimeyle anlatmak gerkirse MÜKEMMEL, şuan çok motive oldum emeğinize yüreğinize sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here