Eğitim Hayırdır İnşallah!

Hayırdır İnşallah!

520
2
Paylaş

Son günlerde yazmaya zorunlu hissettiğim bir yazıdır, DEĞİL… Son yıllarda hayal dünyamı esir almış konuları esas alan yazıdır. Açıkçası cesaret ister ve benim güvendiğim esaslar bahsedeceklerimin mağduru olan hayali insanların desteğidir. Şimdi güzelce YGS/LYS maratonunda hazırlandın sınava girdin, sınavların yeni adı ne bilmiyorum, gerek de duymuyorum. Duyumlarım zaten ne kadar gereksiz bir değişiklik olduğunu belli ediyor. O değişikliğin sebebini bilahare açıklarım fakat konumuz şimdi başka. Oooh sınavdan çıkmanın haklı rahatlığı var üzerinde. Reklam falan gördün, “Nay nay naaay nay nay naaay Bilmem Bir Şeylerle Dopdoluuu” gibi bir müzik duydun. Belki hoşuna da gitti, etkiledi seni. Saygı duyarım, güzel müziktir, coşkusu üst düzeydedir. Sonra bir şeyler oldu o reklamın sahibi olan okula başladın.

 

Gitmeden -belki- biliyordun ki okul üç dönem eğitim veriyor. Yani 3×4=12 dönem imkânı sunuyor. İmkân mı? Tartışılır, tartışılıyor kafamda oradan da biliyorum. Bu dönemlerin 3 tanesini farklı bir isimde sana staj olarak sunuyor. Şansına yanında birileri o ismi kullanarak staj dediyse bilirsin yoksa koyulan ismin stajla yakından uzaktan alakası da yok bu ismin kullanıldığı başka herhangi bir yer de yok. Nasıl bir hayal dünyam varsa! Klasiktir, sana da demişlerdir ki; neyse hazırlıkta bir yıl yatarsın rahat rahat bölüme başlarsın. Hazırlık zorunlu haa! Fiziki hazırlık değil bu, İngilizce bir hazırlık fakat bölümde fiziksel olarak dayanıklı olman İngilizce düzeyinden çok daha önemli. % Bilmem kaç İngilizce denen derslerde belki İngilizce kavram kullandın diye azar yersin. Bak bunları not al, lazım olabilir. Hazırlıkta da –yine söylüyorum İngilizce öğrenmek üzerine- 3 dönem okudun. Sonra bir sınav var. Adolf Hitler Yahudilere hazırlasa, ben eminim çok daha insaflı bir müfredat uygular.

Bak seninle bi’ teşbih yapalım,

  • Üç dönemde gördüğün konular: Aykut Kocaman Sistemi

Senin bölüme geçme kıstasın olacak sınav şunu soracak: Hücum nedir, nasıl yapılır?

  • Girdiğin sınavda 3 bölüm olacak: Audi, Mercedes, BMW

Bu üç dönemde şunları yapacaksın: Elişi, ıspanaklı börek, Renault

  • Devamsızlık hakkın sağlık personelinin nöbeti esnasında vereceği tuvalet arasından az olacak.
  • Annen baban ölse bu hakkı sadece 3 katına çıkaracak.
  • Rapor alırsan ne olur biliyor musun? Hiçbir şey olmaz hadi işine bak.

Teşbihte hata olmaz diyerek yazdım bir şeyler, şunu eklemek isterim ki;

Girdiğin sınav uluslararası düzeyde olacak ve Dünyada kullanımı bitmiş olup geçerliliği 2 yıl olacak. Yani; zaten bir işe yaramayacak da, yarasa bile hazırlıktan sonra 4 yıl okuman gerektiği için okulun bitene kadar çoktan işlevini kaybetmiş olacak. Bu zulüm niye? Sebep ne? Neden bu sınavdan vazgeçilmiyor, sebep tezgâhını kurmuş yolunu bulmuş kurs hocalarıysa bu öğrenci grubu razı olacaktır. Onlara şu teklifi yapın: Arkadaşlar sizi bu sınava sokmadan bölüme alacağız bu yüzden kursu kapatmak zorunda kalan hocalarımız için az çok demeyin boş geçmeyin.

Kabul etmezlerse ben kefil olarak öderim fakat eminim 2 kat fazla kazanırlar.

Neysee, Hazırlığı geçtin mi? Evet. Güzel. İngilizce biliyor musun? Yok be. Niye ki sen 9 ay dil öğrenmedin mi? Hayır taktik öğrendim, şunu görünce bunu işaretlerim dedim. Şu an bölüme geçtim. Abi bu nasıl iş? Yahu aman boş ver ben geçtim kurtuldum bana ne? Dersen şuna emin ol ki böyle diyenler yüzünden hayal dünyam bu hale gelmiş.

Bölüme geçelim.

Girişimin Üniversitesine Hoş geldiniz!

-O zaman ben yanlış mı geldim?

Yok yok gel, yazı bitsin burası orası!

Eskisi gibi tatil falan yok şimdi baştan anlaşalım. Okul üç dönem!

Yani eleştiriler gelmiş de gelmiş. 3 dönem şöyle böyle diye. Sonra çözüm ne biliyor musun? BÜT getirilmiş. Ya siz yanlış anladınız! BÜT sınavları öyle bir şey değil. Tatil olması lazım onun için, burada yaz tatili 3 hafta. Ne zaman yapacaksın BÜT dediğin sınavı. Demeye çalışılsa da, şu an BÜT var, aman dersleri ihmal etme! Eskisi gibi olmasa da 2 gün tatilin var kalırsan hiç tatil bulamazsın. Yaz tatilinde tatile değil evdekileri görmeye 2 gün gitsen şükredersin.

Şimdi baştan söylüyorum, dersler konusunda uygulamalı bilimler kısmında duyumları yazdım.

Bisiklet var mesela, sınavda onu sürmen lazım diyelim. Haftada 4 saatin olan derste gidip tekerleğini, jantını, frenini inceliyorsun. Duyuyorsun ki başka okullar sizden önce sökmüşler takmışlar üzerine binip gezmişler. Güya mühendissin, yersen!

Staj zamanın geldi, şimdi okulun seni güzel bir yere yerleş… tirmeyecek maalesef. Çalışacak bir yer bulabilir misin? Bulamazsan ne olacak bilemiyoruz çünkü 300 kişiye 40 staj kontenjanı açılması Tarım ve Hayvancılık Bakanının problemi! Hani bizim problemimiz olsa, 300’ün 40’tan çok çok büyük olduğunu yaklaşık 260 öğrencinin boşta kalacağını biliyoruz bir çözüm üretirdik ama bizim problemimiz olmadığı için ısrarla üretmiyoruz.

Girişimin üniversitesi dedik ya, girişebileceğin tek yer odanın duvarı. Ona da kıyamazsın hayalimdeki yurt güzel. Yiğidi öldür, hakkını ver.

Kampüsü gezmek ister misin?

(…32 saniye sonra…)

-Çok güzelmiş.

Aynen, biraz küçük işte.

-Olsun ya, güzel okul.

Yahu neden? Nesi güzel? NEYİ VAR?

Etkinlik YOK!

Yabancı dil YOK!

Tatil YOK!

Kampüs YOK!

Bireysel sivrilmeye destek YOK!

Zaman YOK!

Kişisel gelişim için yeterince topluluk/kulüp YOK!

Uygulamalı ders, pratik yeterince YOK!

Erasmus desteği YOK!

Erasmus imkânı YOK!

Okulda öğrencinin gücünü bırak söz hakkı YOK!

Sözde olan staj imkânı YOK!

Bursta esneklik YOK!

Dahasını saymaya GEREK BİLE YOK!

Böyle bir okul nerede derseniz, hakikaten benim hayal dünyamda. Gerçekte olsaydı herhalde ben orada kalamazdım. Anlayana selam, anlamayana çaldığım zamanı için özür borcum olsun…

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here