Psikoloji Kaynak Sende

Kaynak Sende

167
0
Paylaş

Hani olur ya, bazen bir şeyi öyle taparcasına isteriz ki gerçekler bulanıklaşır sonra görüş açımızdan epey uzaklaşırlar. Sıkıntının başladığı nokta onu ‘mutluluğun kaynağı’ sanmamızdır. Oysa kaynak dışarıda değil tanıdık bir yerde, bizdedir.

Bu satırları okuyan sen ve sana farklı bir bakış açısı kazandırmak isteyen ben, sadece biz varız 🙂 Yazıyı da öyle tesadüfen yazmadım ki sen de tesadüfen okumuyorsun hayatında bir şeylere dokunacağımdan eminim.

İlk olarak, istediğin o şeyi insan bedenine bürünmüş çok hoş biri olarak imgeleyelim. İsteğe karşı duyulan arzu bu insanı süsler, daha da ilerisi ona tahrik edici bir parfüm sıkar ve insan şekline bürünmüş isteğin, senin ilgini ordan çekemeyeceğin şekilde karşında dans etmeye başlar. İşte tam bu noktada gerçeklerden uzaklaşma evresi başlıyor. Kör olursun gözlerin kamaşır .Şimdi kendine gel , karşındaki güzel kokulu parlak isteğe şöyle bir bak ve ‘Lütfen bana biraz izin ver, yalnız kalayım, sen de yorulmadın mı her gün karşımda dans etmeye?’ de. İnan bana hemen kabul edecektir. Uzaklaşan ayak seslerinin kesilmesiyle gittiğinden emin ol. Artık yalnızsın, gerçekçi bir şekilde düşünebilirsin.

Mutlak mutluluk sandığın o isteğin birtakım sihirler ile aslında olmadığı bir şekilde sana görünmekte. Gerçekleşmediğinde de bu denli üzülmenin sebebi bu. Düşün diyelim ki istedin ve oldu. Sana kanat verecekler ve tanrısal güçlerin olacak, uç sonsuza kadar mutlusun! Eğer böyleyse sonuç, yalvarırım olmadı diye deli gibi acı çek, buna değer. Sonucu ben sana söyleyeyim, diyelim ki işinle okulunla ilgili bir istek, tamam süper oldu baya geliştin, o süreçte seni mutlu etti peki ya sonra? Bunun mutluluğunun daimi olması için yeterli olacağına inanıyor musun, ya da şöyle sorayım ‘mutluluğun kaynağı’ na ulaştın mı? Hep daha fazlası olacak yine sorunlarla karşılaşacaksın. Olumlu yanları da var evet bir basamak daha ilerlemiş hissedeceksin ama merdivenin sonu gelmeyecek.
Ya da bir ilişkinin olması ile ilgili ise isteğin, o zaman aşkla güleceğiniz zamanlar elbette olacak, tartışacağınız ve epey zorlanacağınız zamanlar da. Hatta belki bazı şeyler şu durumdan daha da çıkmazda hissettirecek seni. Bunun üstüne biraz düşün ve ardından gerçekleşen olaylara şöyle bir bak.

Eee noldu? Biraz izin istediğin dans eden isteğinin gerçekleşmesiyle gelen olayları iyi kötü yanlarıyla kısa da olsa gördün mü? Ya harbi bir şey soracağım özel değilse, uçtun mu , dur dur peki tanrısal güçlerin? Sonsuz mutluluk?
Anlıyorsun değil mi? Sonuç büyüttüğün kadar değilmiş artıları var eksileri de var.

Bu artı ve eksi yanların içinde artı olanı görerek mutlu olmak senin elinde. Tıpkı şuan sahip oldukların ve olamadıkların ile mutlu olmayı seçebileceğin gibi. Mutluluğun kaynağı SENSİN. Bir şey olmasına gerek yok, her durumda içine dönerek mutlu olabilirsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here