Genel Kültür Keşfedilmesi Gereken Yer : Bit Pazarı

Keşfedilmesi Gereken Yer : Bit Pazarı

288
0
Paylaş

 

Ucuzluğu ve bütün bilinmezlikleriyle Bit Pazarları hemen hemen Türkiye’nin bir çok yerinde var. Peki bit pazarı ne demek, ne zaman-nasıl ortaya çıkmış, eşyalar çalıntı mı ve en önemlisi bitli mi?

 

 

 

Bit pazarı, malları satmak veya takas etmek isteyen kişilere kiralar yapan veya alan sağlayan bir çeşit çarşı türüdür. Burada genellikle kullanılmış mallar, ucuz eşyalar, koleksiyonlar ve antikalar satılmaktadır.

 

 

 

Bit Pazarı tarihine baktığımızda eski dönemlerden (Anadolu, Rumeli, Osmanlı) kalma kullanılmış eşyaların, bozuk araç-gereçlerin satıldığı görülmektedir. Ve kişilerin de bu şekilde geçimlerini sağladığı bilinmektedir.

 

   

 

Osmanlı döneminde çalıntı ürün gibi durumlara karşı bit pazarları sıkı bir kontrolden geçermiş. Fakat şuan da -en azından benim deneyimlediğime göre- bu konuda herhangi bir kontrol yok.

 

 

 

Görmüş olduğunuz fotoğraflar Eskişehir bit pazarına ait. Çok erken saatlerde kurulan pazarda eski, yeni, sağlam, bozuk, giysi, yiyecek, aradığınız her şey var. Fiyatlar ise çok uygun.

Eskişehir’deki bit pazarı Tepebaşı / Uluönder Mahallesinde kuruluyor. Sabah 5 te kurulan pazar akşam 5 e kadar sürüyor. Bence kesinlikle gidilmesi gereken bir yer. Hem alışveriş için gidilebilir hem de çeşitli yaşam şekilleri ve stratejileri gözlemlenebilir. Eğer sizinde Bit Pazarları hakkında deneyiminiz varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

 


 

Kaynakça: https://www.peramezat.com/hizmet/bit-pazari  /Vikipedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here