Yazarlar Nasıl Yazar Olunur?Maz?-1

Nasıl Yazar Olunur?Maz?-1

241
1
Paylaş

Hayır ulan ondan bahsetmiyorum. Yazar olmak için çok kitap okumaya, seksi vesikalık fotoğraflara, zengin bir babaya veya edebiyat bölümü okumaya gerek yok. Gereken sadece iki şey var. Hadi listemizi hazırlayalım.
1- Hayalgücü
2- Bazı Kurallar
Bir numaralı madde üzerinde şimdilik fazla durmayacağım. Yani J.R.R Tolkien ile Büşra K… Dava açıyorlardı değil mi? Hadi Tolkien’i de bırakalım bir kenara, D ve R mağazasına girdiğinizde(Sansürden böyle kaçılır.) ve şöyle bir süslü kapaklı kitaplara baktığınızda, başlıktaki Maz? ekini görebilirsiniz. HAYalgücünüz, etrafınızdaki çevreyle sınırlıysa eğer, elinizden çıkacak kitap hayatınız kadar size özel olacaktır. Şimdi bunu neden söyledik? Fantezilerinizi en yakın arkadaşınıza bile anlattığınızda arkadaşınız sıkılırken, başka başka şeyler düşünürken, okurlar neden sizin fantezilerinizi okumak istesin ki?

Burada fantezilerden kastım şudur::; bahsettiğim kitapları açıp rastgele bir yerden okursanız, garip bir şekilde, genelinin birinci kişi tarafından anlatıldığını ve aslında yazarın o birinci kişi olduğunu fark edersiniz. Aslında yazdıkları şeyler, yaşamak istedikleri şeylerdir. Bu duruma verebileceğim onlarca örnek var ama sitemizi gereksiz teliflerle yorasım yok.  Şimdilik bu madde burada duradursun.
İki numaralı madde en önemli maddedir. Bazı kurallar. Nedir bu kurallar? Mesela küçük bir örnekle başlayalım. Bir kompozisyon başlığı kaç kelimeden oluşmalıdır?
Yazılarda küfür kullanılmamalı mıdır?
Olay örgüsü nasıl verilmelidir?
Doğru cevaplar şunlar, kendi cevaplarınızla eşleştirin.
1- 2,3 veya 4 kelime.
2- Kullanılmamalıdır.
3- Giriş, gelişme sonuç.
Bu dersler size herhangi bir edebiyat hocası tarafından öğretilebilir ancak aslında doğru değildir. Başlığınız 1 kelime de olabilir, on sayfa da. Keyfinize kalmış. Küfürü kullanabilecekseniz neden olmasın, ne de olsa hayatın içinde sövmek var (M.M) ve olaylarınızı istediğiniz gibi anlatın. İşte kural bu. Aslında kural yok. Bakın, buraya yoğunlaşmanızı istiyorum, kural yok. Bu soktuğumun kalemi sizin kaleminiz, birisi size not vermeyecektir. Kendi hayalgücü vadinizde takılın ve nasıl yazmak istiyorsanız öyle yazın, ilk paragrafımdan onlarca hata çıkarabilirsiniz ama vermek istediğim mimikleri okuduğunuzda alacaksınız. Hiçbir noktalama işareti olmadan kitap yazan yazarlar var, “sanat” olayı burada dönüyor, kravatlı, jilet yazılarda değil. “Ve” bağlacı sırf Türkçede yok diye kitabında hiç ve bağlacını kullanmamış bir yazar var. Kitabının başından sonuna kadar “Benim kitabımı okuma artık!” diye söven bir yazar var. Okuruna ciddi anlamda sövüyor.

Yazarlık seksi derecede mükemmel yazılarda değil, kusurlu ve hissi yazılarda dönüyor. Eğer ki ilerde kalemi kırılamayacak bir yazar olmak gibi bir idealiniz varsa, önce önünüze koyulan ilk kuralları yıkmalısınız, yeri geldiğinde dalga geçmelisiniz ki birisi size sövdüğünde veya dalga geçtiğinde siz bükülmeyesiniz!
Nasıl yazar olunur serisinin ilk bölümü olarak sadece kısa bir özet ve basit bir giriş yapmak istedim. Eğer yazımı beğenirseniz devamı gelecektir. Beğenmezseniz de gelecektir. Şöyle bir tatlı sonla bitirelim diyorum. Ha bir de, kategorilerden foto galeriyi de seçtim. Hayır ne olacak yani?

Kartondan evler yaptık, sonra içinde sevgi büyütmeyi denedik.
sevgimiz reşit oldu, sonra bizi istemedi, kartondan evlerimizi
biz de kartondan gökdelenler yaptık, içinde hayaller kurmayı denedik.
hayallerimiz bize, sevginiz bile yok dedi, camdan atladı.
sorun kartondan sandık, en değerli madenlerden yaptık evlerimizi,
bu sefer de, evlerimiz istemedi bizi, dışarı attı.
şimdi ise, kartonların içinde uyur, sokağın kalbiyle bir atarız.
sevgi büyütmeyiz, zaten içimizdedir, hayal kurmayız, geleceğimiz zaten hayaldir.

-opus

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here