Doğa Otostop Mucizesi

Otostop Mucizesi

641
0
Paylaş

Otostop; bir yayanın yoldan geçen bir otomobili durdurarak binmesi ve gideceği yere para vermeden gitmesi, böyle tanımlamış TDK. Otostop çekenlerse farklı tanımlıyor. Onlar için büyük bir yardımlaşma türü. İnsan tanımak için, farklı yaşam hikayeleri dinlemek için bir yöntem, bir tutku. Fakat  tehlikeli olduğu düşünülüyor. Peki ya neden?

Çünkü fuhuş, tecavüz, dolandırıcılık  gibi kötü tabirlerle anıldı. Bir feraha eremedi şu otostop. Evet bunlar oldu, olmaya da devam ediyor. Fakat bunlar sadece otostopta olmuyor, günümüzde her yerde başımıza gelebilecek durumlar. Bunlar oluyor diye sürekli bir şeylerden vaz mı geçeceğiz yoksa savaşacak mıyız? Artık her yerde şehirler arası hatta kıtalar arası ulaşımı otostopla sağlayanlar var. Bu insanlar gibi bizde savaşabiliriz.

İlk şehirler arası otostop hikayemi anlatmak isterim; 5 kız arkadaş  aldık sırtımıza çantaları, çıktık yollara.  “Kamp yapacağız.”  hayaller bu. Gidişimiz trenle oldu. Oradan sonra 3’e 2 ayrıldık. Şehir içindeki yolculuğumuzu otostop ile sağladık, onda problem yok. Hatta bir kadına denk geldik ki deme gitsin. Bize arabasını açtığı yetmedi Adana’da rehberimiz oldu. Menderes’idir, taş köprüsüdür gezdiriyor bizi, arabayı park ediyor fotoğraflarımızı çekiyor  sonra devam ediyoruz. En son bizi Adana kebabı yemeğe götürmez mi?  Elimizi cebimize sokmamıza izin vermedi. Şunu söylemek istiyorum ki “İyi insanlar hala var.” Yalnız bunların yanında ufak bir aksilik oldu; dönüş trenini kaçırdık. Sonrasında ne yapalım ne edelim derken abla bizi terminale bırakmaya çalıştı. Otobüse para vermek istemiyoruz. Aynı zamanda otostopa olan ilgimiz de belli. Dedik abla bizi otobana çıkar. Biz otostopla gideceğiz. Ablayı orada ikna etmek zor oldu. Sanki kendi bize otostop çekince durmamış gibi. İşte otobanda ablayla vedalaşmadır falandır, neyse abla gitti. Biz yine 3’e 2 ayrıldık. Ben 3 kişilik gruptaydım. Bekliyoruz, bekliyoruz bu arada tırlar duruyor. Tırlara binmek istemiyoruz. Bekledik bekledik duran olmayınca en son duran kırmızı bir tıra bindik. Hem heyecanlıyız, hem korkuyoruz.  Sohbet muhabbet falan filan ben iyice rahatladım, kızlar da aynı şekilde. Korku sıfır. Bu arada Adana’dan Kayseri’ye dönüyoruz. Abinin yolu Niğde’ye kadar bizleydi. Bizi Niğde’de bir dinlenme tesisinde bıraktı. Geçtik içeri, oturduk, çantada ne varsa onu yiyoruz. Diğer kızlardan haber almaya çalışıyoruz. Onlar daha yolu yarılayamamışlar. Her neyse biz de ne yapsak buradan sonrasını diye düşünüyoruz. Hava karardı çünkü. Buradan sonrası bizin için riskli geliyor, hepimizin ilk defa bu kadar uzun yollu otostopu. Aklıma 38 -Kayseri’de okuyoruz ya!- plaka arabalara bakmak geldi. Ben tesisi bir tura çıktım. Baktım 38 plakalı arabalar var. İçimden diyorum ki kesin Kayseri’ye gidiyorlar. İçleri boş. Arabaları gözüme kestirdim. İçeri girdim, camdan bakıyorum, arabaların yanına birilerinin  gelmesini bekliyorum. 5 dk sonra geldiler. Hemen yanlarına koştum ve anlatıyorum “Biz treni kaçırdık, buraya kadar otostopla geldik, bizi bırakır mısınız?”  bana “Nereye?” demez mi? Heyecandan cümleleri yutmuşum. Her neyse anlattık ettik. Gelin çabuk, bagajı açtı çantaları yerleştirdi çıktık yola. İçinde bir de teyze var. Bizlere börek, sarma, çay ikram etmezler mi! Ama bir yandan da kızım yapmayın böyle, kötü insanlara denk gelirsiniz, başınıza bir şey gelir…  Sanki kendileri bizi arabalarına almamış gibi. Kendileri iyi insan değillermiş gibi…  Beni yurduma kızları da evlerine kadar bıraktılar. İyi insanlar gerçekten varlar. Onların bu yaptığı bizim için büyük bir yardımdı. Teşekkürler.

 

Otostopu bir yardımlaşma olarak tanımlayabilirsek, ben inanıyorum ki fuhuş, dolandırıcılık, tecavüz gibi kötü tanımlayan terimler ortadan kalkacak. Bu niyetteki insanlar bundan vazgeçecekler, vazgeçmek zorunda kalacaklar. Biz kadınlar daha rahat otostop çekebilecek. Tek başına otostop çeken erkeklere daha fazla araba durabilecek. İnsanların akıllarındaki soru işaretleri kalkacak.  Otostop güzeldir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here