Spor Oyna, Devam!

Oyna, Devam!

152
0
Paylaş

Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız birkaç olay futbol gündemimize fazlaca meşgul etti. Bu konuların başlamadan önce geçtiğimiz günlerde babasını kaybeden saygıdeğer hocamız Fatih Terim’e ve Terim ailesine başsağlığı dileklerimi sunduğumu söylemek isterim. Mekanın cennet olsun Talat Terim.

Aslında skandalların en kötüsü bu konuda yaşandı. Her şeyden önce ülkece bazı kin ve ayrışmaları kenarda bırakıp acının rengi olmadığını bilmemiz gerekir. Buradan kimseye insaniyet dersi verecek değilim ancak ülkemizin futbolunu yönetmekte olan kurumun bu durumda bile takındığı karaktersizce davranış eminim herkese bu kadar da olmaz dedirtmiştir. Daha önce ülkemiz futboluna faydalı olan teknik adamlar, başkanların vs. başlarına böyle durumlar geldiğinde bir başsağlığı mesajı yayınlanırdı. Olması gereken bu bundan sonra da böyle olacağına şüphe yok fakat bu kez bir istisna oldu ve ‘Fatih Terimin babası vefat etti’ denildi ve bir linkle bu duyruldu. Bazı konularda insaniyet ve karakterimizi keşke nefretimizin önüne geçirebilsek bunu yapamıyorsak bile nefretimizi belli etmek için böyle hassas bir konuyu kullanmasak. Bu utanç verici olay futbol ile ilgili bize şunu gösterdi: Taziye mesajı bile taraflı olan bir kurumunun süperligde taraflı olmaması kaçınılmazdır. Ancak o taraftan gelen düşmanlığın Galatasarayı değil, burdan gelen nefretin sizi çok olumsuz etkileyeceği kesin. Oyna, devam!

Bir diğer mevzu ise yaklaşık 2.5 ay önce açıklanan kulüpler birliği bildirisi. Açıklamanın öncesinde olanlar malum. Herkesin gözü önünde Galatasaray’a karşı yapılan bir operasyon başladı. Bunu teknik direktörümüz Fatih Terimin son gelişinden Fenerbahçe maçı sonrasına kadar sesimizi çıkarmadığımız için farketmediğimiz düşünenler sesimizi çıkarmaya başlayınca bir birleşme kararı aldı. Sadece Fenerbahçe maçı değil ondan öncesinde Konya maçı, Akhisar maçı, Beşiktaş maçı vs. ve bu maçlarda da olanlar oldu zaten. Galatasaray kulübü bu maçlardaki art niyetli hakemlerin peşine düştü ve bu operosyoncuları belli ki biraz ürküttü. Kulupler birliği toplanarak 17 kulubün ortak bildirisini olan o malum bildiriyi yayınladılar. Bildirinin son kısımlarında bulunan ‘hakemler de insan onlar da hata yapabilirler’ yazısına Galatasaray dışıdaki kulüpler oy birliği ile katılmıştı ama geçtiğimiz günlerde çok komik olaylar yaşandığını görmekteyiz. Fenerbahçe 2 maçı üst üste kazandı ve mağlubiyetle yeniden tanışınca zamanında kabul edip imza attığı bildiriyi tanımayıp hakemlere saldırmaya başladılar gerçi o taraftan bakınca 2 maçlık efsane(!) galibiyet serisi son bulunca sebepsiz yere suçlu birilerini aramaları tam onlara yakışan hareket oldu. Bunun dışında diğer anadolu kulüpleri de aynı dönek tutumu sergilemekte gecikmedi. Galatasaray kulübü adalet arayışı içine girmişken 17 kulübün karşı tutum sergilemesi bize de ilginç gelmişti. Bu konuyu Ultraslan taraftar grubunun son açıklamada söylediği şey tam olarak bize ne olduğunu göstermektedir: Galatasaray düşmanlığı ile ayarını bozduğunuz kantar, gün gelip sizi de tartar. Adalet bir gün hepinimize lazım olabilir demiştik. Öncelikle oynadığınız futbola bakın sonra dışarda suçlu ararsınız şimdi ise kötü gidişatı hakemlere bağlayıp ağlamanızı tavsiye ederim. Oyna, devam!

Yukarıda yapılan dönek bir davranıştan bahsetmiştim. Bu konunun tartışılmaz en iyisi olan Beşiktaş kulübüne de hakkını vermek en doğrusu olur. Taraftarın kesinlikle istemediği hakkında ‘hırsız’ diye açıklamalar yapılan yöneticilerin dahi ‘midemizi bulandırıyor’ açıklamalarına sebep olan futbolcusu şimdi ise ‘kral’ olarak çağrılıyor. Teknik direktörleri Şenol Güneşin ‘İstanbulun havası pistir’ deyip 6 ay sonra İstanbula gitmesi, ‘2011 sezonu şampiyonu Trabzonspordur’ deyip Beşiktaşa gittiğinde ‘daha önce hiç şampiyonluk yaşamadım’ demesi Beşiktaşlılara normal geliyor ama inanın ‘midemizi bulandırıyorsunuz’. Oyna, devam!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here