Düşünce Paradigmanı değiştir dünyan değişsin.

Paradigmanı değiştir dünyan değişsin.

261
0
Paylaş

İlk önce paradigmanın anlamıyla başlayalım. Kısaca paradigma demek dünyayı algılama şeklimiz demektir. Bir bölgeyi tanımlarken ilk önce haritaya bakıldığı gibi hayatımızda da bir şeyi tanımlarken ilk önce algılarımıza bakarız.

Paradigma içerikleri sebebiyle çok geniş bir kavram olduğu gibi her insanda hayata dair birden fazla paradigması vardır.Mesela, insanları tanıma paradigması, ilişkilerde tavır paradigması, yaşlı insanları gördüğünde uyguladığımız davranış paradigması, karşı cinsiyle muhabbet ederken uyguladığı ilişki paradigması vs. Aklınıza gelebilecek her alanda yönetebildiğiniz algılarınız veya sahip olduğunuz paradigmalarınız vardır.

Doğduğunuz andan itibaren birlikte büyüdüğümüz çevremizden bize sürekli bilgi akışı oluyor ve bu sayede yine çevremizin etkisiyle sahip olduğumuz paradigmalar oluşuyor, gelişiyor , kalıcı oluyor hatta huya dönüşüyor ölesiye kadar.

Kısa bir beyin fırtınası yapalım. Gözlerinizi kapatın ve hayal edin. Gözlerinizde paradigma isimli gözlük olsun. Şüphesiz gözünüzün önünde gelişen her durumu gözlemlerken , karar verirken, düşünürken veya tartışırken gözlerinizle gördüklerinize inanırsınız. O zaman doğru gözlük demek doğru düşünce , doğru karar ve doğru gözlemleme demektir. Şimdi bütün durumları, kararlarınızı veya düşüncelerinizi doğru gözlükle görüp doğru sonuçlandırdığınızdan emin misiniz?

Hayatınızda her zaman doğru gözlük mü takıyoruz? Her zaman farklı gözlükten bakma gereği duyuyor muyuz? Kararlarımıza ne derece de güveniyoruz? Bu soruları adım adım inceleyelim.

Darren Hardy’in en sevdiğim sözlerinden bir tanesi şudur.’’Bakış açını değiştir olaylar değişsin.’’ Diyor ki : Paradigmanı , haritanı veya gözlüğünü değiştir olaylar değişsin ve  farklı bir noktadan çözüme ulaştır.  Yakını iyi göremezken uzağı iyi görmene yardımcı olacak gözlük takarsan gözünün önünde ki birçok şeyi net göremezsin.!! Doğru karar = Doğru gözlük !!

            Göz yanıltıcı resimler veya buzdolabı mıknatıslarını düşünün. Farklı açıdan bakınca farklı bir resim veya sembol belirir. Meselaherhangi bir mıknatısa 90 derece baktığında sana kedi gözüksün 45 derece açıyla bakınca da köpek gözüksün. Ama senin köpeği sevmediğini farz edelim. Şimdi sen 45 derece açıyla bakarsan köpeği sevmediğin için belki mıknatısı çöpe atacaksın ve hayatından çıkaracaksın. Ya da 90 derece de bakıp onu kendi dolabına yapıştıracaksın.  Bu örnek insanları hayatımıza katmak veya hayatımızdan çıkarmaya benzemiyor mu?  

            Belki yanlış gözlüğü taktığımızdan dolayı hatalı birçok insanı hayatımıza dahil edip hatasız birçok insanı hayatımızdan çıkardık. Ne demeli? Belki ilk örnekte farklı bakış açısından baktığın için onu çöpe atarak yani hayatından çıkarma davranışını sergiledin ama aynı mıknatısı 2. durumda daha çok sahiplendin farkı ne ?

Bakış açısı veya paradigmaların.

Hayatımızın her anında birden fazla gözlük kullanıyoruz fakat farkında mıyız? Bilinçli gözlük kullanmak görmekten aldığın verimi daha fazla artırır elbette. Yapmamız gereken zor değil doğru zamanda doğru gözlüğü takıp davranıştan önce  sonucundan emin olmak.

Doğru gözlüğü seçmeniz dileğiyle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here