Edebi Köşe Rıhtımda Bir Örümcek

Rıhtımda Bir Örümcek

868
1
Paylaş

 Zifiri karanlıkta, kopmak üzereydi kör bir fırtına.Rüzgarın uğultuları kulakları sağır ediyordu. Yapayalnız yürüyordu eski rıhtımın çürümüş kolonları üzerinde örümcek. Zamanla hayat memat yarışı başlamıştı çoktan. Yağmur damlaları hayatın tüm acımasızlığıyla örümceği sınamaya başlamıştı. Ama yılların tecrübesi ve yaşama arzusu onu hedefinden alıkoymuyordu. Ruhu umutsuzluk ve korku ile dans ettikçe, güzel hatıralarla çıkış yolu bulmaya çalışıyordu o güzel örümcek. Ah o güzel çocukluğu, annesinin, babasının kafasını koparıp yediği zamanlar hariç tabi…

 Örümcek elinden geldiğince hayata tutunuyordu. Ağına geldiği zaman,örümcek yine kumarını oynamış ama elinde hayata karşı hiç kozu kalmamıştı. Ağında her gedik açıldığında içinden bir umudu daha susuyor ve örümcek hatıralarına hapsolmak istiyordu. Annesinin, babasının kafasını koparıp yediği zamanlar hariç tabi… Lakin bu sefer durum her zamankinden farklıydı. Yolun sonuna geldiğini anlamıştı. O eski rıhtım mabedi olmuş, fırtına ise ölüm marşını fısıldıyordu kulağına. Gecenin karanlığında ansızın kayboldu örümcek.

Aslında biz insanlar da böyle değil miyiz? Hayata dair hep bir mücadele içindeyiz. Hepimizin beklentileri farklı olsa da bir tarafımız hep aynıdır. Zorlandığımız zamanlarda bir şeylerden kaçmak, bir şeylere sığınmak isteriz. Belki başarılı oluruz, belki başarısız… Hafif bir yıkılmışlık, üzüntü ve isteksizlik olsa da yeni umutlara yelken açarız. Yarının ne getireceğini, dünün ne götüreceğini bilemeyiz sonuçta.

Bir gün son rıhtıma gelip içimizdeki son umutlar sönünce uçsuz bucaksız bir yolculuğa yelken açarız. İşte o zaman hayat size kumarını oynamış ve elinizde hiç kozunuz kalmamıştır. Yolun sonuna geldiğimizi anlarız. Ben anladım…

Belki bir örümcek gibi son rıhtımda silinip gideriz. Ama herkes  silinip gitmez öylece. Onları ölümsüz yapan neydi? Fikirleri ve gelecek nesillere kattıkları değerlerdi. Yarınlarda birilerinin duygularına dokunabilir, onlara ışık tutabilirsek işte o zaman ölümsüz oluruz.

Geleceğe bir kelime de sen koy.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here