Düşünce Savaşı Duymak

Savaşı Duymak

1174
5
Paylaş

Burası cennet dedi. Bir sürü küçük kavanozun içinde mumlar var. Hepsi suyun üzerinde, gezerek aydınlatıyorlar elma bahçelerini. Fakat hiç kuş sesi yok anne. Benim gibi bir sürü küçük kız var. İp atlıyorlar, şarkı söylüyorlar. Oğlanlar öte tarafta top oynuyorlar. Herkes mutlu anlayacağın. Hiç görmediğim müzik aletleri var burada. Şimdilik seslerini duyamıyorum. Burada hiç bayrak yok, ateş yok, ayaklarım hiç üşümüyor, yerden ısıtmalı çimenler, sımsıcak. Çiçeklerin içinden çikolata çıkıyor. Her şey çikolatanın tadına benziyor. Her an huzurlu bir sessizlik hakim burada. Bastığım toprak ayağıma sarılıyor. Yorgunsun, biraz otur diyor. Kimsenin paylaşamadığı o toprağa sarılıyorum, şefkatle uyutuyor beni. Uyuyorum.
Herkes dilediğince koşuyor, hiç kimse düşmüyor. Yükseklerden atlıyorlar ama bir tüy gibi değiyor ayakları yere. Kimsenin canı yanmıyor. Bulutlara oltamızı fırlatıp şeker tutuyoruz gökyüzünden. Ağaçlar, kitaplar doğuruyorlar. Gövdelerindeki raftan masallar hediye ediyorlar. Her gece bir masal. Renkli yağmurlar yağıyor. Burada ki yağmurlar ıslatmıyor, üşütmüyor seni. Balıklarla yastığımı paylaşıyorum, karıncalarla gölgemi.
Bombalanmış hastane koridorundan içeri giren doktora baktı. Uyuşmuş bedeni ve hissiz bacaklarıyla ayaktaydı. Umut bekliyordu. Doktorun yüzünde umudun kırıntısı dahi yokken, umut bekliyordu. ” Çok geç ” bu iki kelime bir annenin kulaklarında ne kadar yankılanabilirse o kadar yankılandı. Doktor, omuzlarındaki vicdan yüküyle odadan çıkarken, kadın küçük kızının üşümüş ellerini okşuyordu. Kulağının içinden bir kurşun geçmişti. Kafasının yarısı sargıdaydı. Kulağına şarkılar, kahkahalar, çizgi film müzikleri girecek yaşta kurşun girmişti. Son dakikalarıydı. Bir anne kızına son dakikalarında ne söyleyebilir. O artık bi çareydi. Ölüm bu seferde kendinden utanarak mı çalmıştı kapıyı ?
Burası cennet dedi. Bir sürü küçük kavanozun içinde mumlar var. Hepsi suyun üzerinde, gezerek aydınlatıyorlar elma bahçelerini. Fakat hiç kuş sesi yok anne.

5 YORUMLAR

  1. Betimlemelerin bir ustanın kaleminden dökülmüş kadar güzel. Gizemli anlatımına da bayıldım, umarım yazılarının devamı gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here