Psikoloji Sen Neymişsin Be Engelli Abim!

Sen Neymişsin Be Engelli Abim!

789
2
Paylaş

Hep duymuşuzdur engelli birey şunu başardı, engelli bireyler şu zorlukları çekiyor. Peki nedir engelli birey tanımı?.. Ansiklopedik olarak açıklamam gerekirse: Doğuştan ya da sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan koruma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi. Bu tanımdan yola çıkarak birkaç çıkarım yapalım o zaman; engelli bireylerin korunmaya, bakıma, rehabilitasyona ihtiyacı var değil mi? Dışlanmaya, acınmaya, ikinci plana atılmaya değil. Engelli bireylerin biz sağlam bireylerden tek farkı fizyolojik, aksini kim iddia edebilir? Bu bireyler gayet tabi aşık olabilir hatta bu aşklarından şair olup şiir de yazabilirler, bu çıkarımlara biraz daha yakından bakalım..

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Engelsiz YBÜ Kulübü sayesinde tanıştım Oğuz ağabeyle, kendisi yüzde doksan bedensel engelli. İlk tanıştığımızda fütursuzca davrandım hala dün gibi aklımda: “Acaba yanlış bir şey söyler miyim? Acaba üzüldüğümü anlar mı?” Oğuz ağabeydeki o enerji, o hayata bağlılık… Sohbet ederken bir an olsun halinden şikayet etmez, hatta bu durumunun onun için bir fırsat olduğunu söylerdi.

Sevdim yaşamayı… Dilediğim hareketleri yapabilecek uzuvlara değil, sadece bir yüreğe sahip olmanın yeterli olduğunu keşfettiğim zaman… Sohbete bu cümle ile başlamıştı tüm tanımları yerle bir ederek… Oğuz ağabey engeli için isyan etmiyordu aksine engeli onu farklı kılıyordu ve bu onun farkındaydı.Hayata küsmek, kendini eve hapsetmek onun tarzı değildi. Neden olsun ki! Hem fiziksel farklılıkların canı cehenneme! Hangimiz Oğuz ağabey kadar bu hayata tutkuluyuz ki… 3 kitap yazdı hem de sadece ağzını kullanarak. Kaleminden dökülenler her şeyi özetliyor zaten…  İlk kez var olduğumu, bir yer kapladığımı hissediyor, ağırlığımın ve hacmimin olduğunu anlıyorum ve şu an bunları dişlerimin arasına sıkıştırdığım kalemim ile yazıyorum.

Engel kelimesi Engelsiz YBÜ ve Oğuz ağabey ile tanışınca farklı bir kavrama dönüştü zihnimde. Engel gözün görmemesi, elin tutmaması değil kalbin sevmemesi ve o lanet tahammülsüzlük taşlarının zihinlerimizde ördüğü koca koca duvarlar… Engel olmayın birbirinize, kendinize. Bırakın kim neyi isterse onu yaşasın kendiniz de dahil… İnanın hayat öyle daha güzel.

2 YORUMLAR

  1. Güzel bir farkındalık mesajı. Bu duyarlılığa herkesin sahip olması için vereceğin emeklerin devamını dilerim. İnşallah tekrarı gelir 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here