Eğitim Sessizlerin Dünyasını Anlamaya İlk Adım: İşaret Dili

Sessizlerin Dünyasını Anlamaya İlk Adım: İşaret Dili

736
3
Paylaş

Ellerin konuştuğuna şahit oldun mu hiç ya da gözlerin duyduğuna? Dünya üzerinde “seni seviyorum ” kaç farklı şekilde söylenir peki? Sessiz bir dünya hayal et ve sen o dünyada avazın çıktığı kadar bağırabiliyorsun. Sessiz kahkahalar sessiz alkışlar…

Sessizlerin Dünyasını Anlamaya İlk Adım: İşaret Dili

İletişim kurmak insanlar arasındaki zorunlu durumlardan biridir.Her insan kendini anlatmak ve karşısındakini anlamak için ortak bir iletişim paydasında buluşur.İletişim dilsel ifadelerle, vücut diliyle ve karşılıklı etkileşimle meydana gelir.
Almanca öğrendiği takdirde Alman bir turistle rahat bir şekilde anlaşabilen bir taksi şoförü işitme engelli bir bireyle de aynı rahatlıkla iletişim kurabilir mi? Cevabımız elbetteki evet. Nasıl bir Alman bizden farklı dil kullanıyorsa işitme engelli birey de farklı bir dil kullanıyor; İşaret Dili
İşaret Dili Nedir?
İşitme veya konuşma engelli bireylerin iletişim kurmak için el hareketlerini, jest mimiklerini ve vücutlarını kullanarak oluşturdukları görsel ve sessiz bir dildir.
İşaret Dili evrensel bir yapıya sahip değildir. Ülke ülke hatta bölge bölge dahi farklılık gösterebilir.
İşaret dilinin tarihinden bahsetmek biraz zorlayıcı olabilir zira işitme engelli bireyler tarih boyunca hep vardı ve işaret dili de onlarla birlikte varlığını sürdürdü ancak sistematikleşmesi 1800’lü yıllara dayanıyor.
İşaret dilinin genel özelliklerine bakacak olursak işaret dili kelimelerin harf harf anlatıldığı bir dil değildir, bu method yalnızca küçük bir kısmıdır. İşaret dilinin temelinde kavramların ve kelimelerin karşılık bulduğu hareketler vardır. Örnek vermek gerekirse “kader” kelimesi alın yazısı anlamında olduğu için işaret parmağını sağ sol hareketleri halinde alnımıza sürterek gösterilir.
Türk işaret dilinin genel özelliklerine bakacak olursak; Türkçeden farklı bir gramer yapısı olduğunu görürüz. İşaret dilinde Türkçede olduğu gibi son ek kavramı yoktur. “Ben gidiyorum” cümlesini “Ben gitmek” şeklinde telaffuz ederiz. Soru cümlelerinde devreye jest ve mimikler girmektedir. Karşındaki birey senin soru sorduğunu yüz ifadenden anlamalıdır. Olumsuz cümlelerde ise değil ifadesi kullanılır.
Dikkat edilmesi gereken hususlara bakacak olursak; İşaret dilinde jest ve mimiklerin önemine değinmiştik ayrıca dudak telaffuzu da önemlidir çünkü işitme engelli birey dudak okumayı tercih eder. İletişim esnasında tane tane konuşmak dudak okuması açısından önemlidir. Ayrıca iletişimin olmazsa olmazı göz kontağı da önemlidir.
İşaret diline genel hatlarıyla baktıktan sonra şunu sormalıyız Neden işaret dili öğrenmeliyim?
İşitme engelli bir çok birey iletişim kurmak için oldukça fazla efor sarf ediyor. Tedaviler, terapiler haricinde dudak okumak jest ve mimikleri takip etmek durumunda kalıyorlar.Peki engelli olmayan bireyler iletişim kurmak için ekstra bir çaba gösteriyor mu neden genelde bu çaba tek taraflı kalıyor?
Sonuç olarak asıl problem onların engelli olması değil engelli olmayan bireylerin işaret dili bilmiyor oluşu. Ortada yalnızca dil ayrılığı var iki farklı dili konuşan iki insan..
Yazarın notu
Aramızdaki engel ses. Bu engeli kaldırmanın ve iletişim kurabilmenin yolu ise işaret dili. İşaret dili ise engelsiz insanlar için bir “yabancı dil”. İşaret dili öğrenmek için gereken motivasyon empati kurmaktan, sağduyulu davranmaktan ve engellilerin engelsizler ile iletişim kurmak için harcadığı çabayı karşılıksız bırakmamaktan geçiyor.

Birçok kurum ücretsiz İşaret Dili eğitimleri düzenliyor. Bunlara katılım sağlayabilir öğrendikten sonra işaret dili tercümanlığı yapabilirsiniz
Tüm bunların dışında bildiklerinizi çevrenizdeki insanlarla paylaşabilir ve bilinç uyandırabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Yazınız kesinlikle hem merak uyandırıyor hem de çok başarılı kader hanım. bu konuda şunu cidden çok merak ettim. özel isimler ya da hiç bilinmeyen şeyler karşı tarafa nasıl anlatılıyor?

    diyelim xyz adında bir afrika ülkesi var ve bu ülkeden söz ederken ne yapılıyor?

    • İlginiz için teşekkürler işitme engelli bireylerde mecaz kavramı ve çoğu soyut kavram yoktur o sebeple bunları açıklamak elbetteki güç olacaktır ancak diyelim Endonezya anlatılacak harflendirme yöntemine gidilebilir ya da Endonezyayı temsil edecek bir hareket kişiye öğretilebilir 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here