Bilim Tarihin ötesindeki insan Tesla

Tarihin ötesindeki insan Tesla

498
0
Paylaş

Bırakın gerçekleri gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çalıştığım gelecek benimdir.        
– Nikola Tesla                                                                                                                                     

Geleceği bu kadar düşünerek hayatına yön vermiş bir insanı gerçekten günümüzde değerini bilecek kadar tanıyor muyuz ?

HAYATI

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında Sırbistan’da dünyaya geldi. Babası papaz, annesi ise okuma yazması olmayan ama ev işlerinde kendisine yardım edebilecek küçük şeyler tasarlayan bir kadındı. Teslanın babası, oğlunun kendisi gibi din yolunda ilerleyip papaz olmasını istiyordu. Ama Tesla’nın kaderi çok farklı yöndeydi. Annesinin de sezdiği gibi o bir dahiydi ve bilim yolunda ilerlemeliydi.

Tesla, asosyal ve içe dönük bir çocuktu. Abisinin küçük yaşlarda ölümü de bu durumu daha çok tetikleyerek iyice içine kapanmasına yol açmıştı. İlerleyen yaşlarında ise şizofreni belirtileri göstermesi de kaçınılmaz oldu.

Tesla okula Karlovac’ta başladı. Mükemmel zekasını derslerinde de göstererek girmesi zor olan Gymnasium Karlovac Lisesi’ne girdi. Liseyi de üstün başarı ile bitirdikten sonra hep düşlediği mühendislik hayalini gerçekleştirmek istiyordu.Fakat babasını ikna etmek o kadar kolay bir eylem değildi.

İlerleyen zamanlarda Tesla’nın kolera hastalığına yakalanması onun mühendis olma hayallerine kapıyı açtı. Babasını, ölüm döşeğinde ikna edip ondan en iyi mühendislik okuluna gideceğine dair söz aldı.

Ve söz tutuldu, Tesla Graz Politeknik okula başladı. Bazı olaylar sebebi ile Tesla 3.sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldı. Ama bu bilime olan aşkını hiç bir şekilde engellemedi. Bundan sonraki süreçte ailesinden ayrılarak bir otomobil fabrikasında çalışmaya başladı. Bu dönemlerinde zorlanan Tesla, babasının ısrarı üzerine tekrar eğitim hayatına  Charles Ferdinand Üniversitesi’nde başladı. Ama bu okulu da babasının ölüm sebebi ile yarıda bıraktı. Eğitim hayatına burada son veren Tesla, iş hayatına Paris’te bir telefon şirketinde devam etti. İlk icatlarına da bu dönemde imza attı. Edisonun Avrupa’daki firmasında çalışırken burada regülatörü icat etti. O zamanki patronu
Charles Batchelor ’ın referans mektubu ile Amerika’ya gitti. Batchelor’ın referans mektubunda “İki büyük adam tanıyorum; biri sensin, diğeri de bu genç adam.” yazması da Tesla’nın nasıl dikkat çektiğini gösterir nitelikteydi. Tesla’nın Amerika’ya gitmesi ise Edison ile olan akımlar savaşının başlangıcıydı.

AKIMLAR SAVAŞI

Tesla için büyük bir olay olan  Edison’un şirketinde işe başlaması onun dönüm noktasıydı belki de.Edison’u büyük bir bilim adamı olarak gören Tesla ona alternatif akımdan bahsetti ama doğru akımın savunucu Edison, Tesla’nın boş hayaller peşinde koştuğunu düşündü. Tesla’ya şirketteki verimsiz motorların düzeltilmesi işini verdi ve bunu yaparsa büyük bir meblağ ödeyeceğini söyledi. Tesla, işini hakkı ile yerine getirdikten sonra ödemeyi almayacağını çünkü bunun Edison’un söylemi ile Amerikan şakası olduğunu öğrendi. Afallayan Tesla kendini toparlayıp istifa etti.

İşsiz kaldıktan sonra , hayatını Western Union şirketinde çukur kazarak kazanmaya çalıştı. Depresif hayatında yüzü gülmeyen Tesla bu zamanlarda da hayatının çok zor olduğunu dillendirmiştir. Ama kaderin yüzüne gülmesi çok gecikmedi. A.K Brown firmasının sahipleri ile tanışarak onlara, ne kadar iyi bir bilim adamı olduğunu gösterdi. Bu tanışmanın vesilesi ile de kendi laboratuvarını kurdu.

Bu laboratuvar sayesinde de pek çok patentin sahibi oldu.O zamanlar alternatif akıma ilgisini kaydırmış olan George Westinghouse’un gözünden tabiki de Tesla gibi bir bilim adamı da kaçmadı.Westinghouse ile Tesla birleştiler ve akımlar savaşı son soluk devam etti.

SAVAŞIN KURBANI

Akımlar savaşı her iki cephede süregelmiş olsa bile bu savaştan insanlar ile birlikte bir çok hayvan da etkilenmiştir. O zamanlar sirkte bir eğlence objesi haline gelmiş olan fil Topsy kendine yapılan işkencelere dayanamadı ve 3 bakıcısını, cüssesinden aldığı kuvvetle öldürdü. Sanki kendini savunabilecek gibi mahkemeye çıkarılan Topsy haklı olduğu halde ölüme çarptırıldı. Nasıl öldürüleceği düşünülürken işte tam bu sırada alternatif akımı kötülemek isteyen Edison , Tobsy’e elektrik verilmesini önerdi. Ve teklif kabul edildi. Fil Topsy’e AC kaynağından 6600 volt verilerek idam edildi.Ve o gün bir filin ölümü ile beraber insanlığın da ölümü izlenildi.

Tüm bu kötü eylemlere karşı yılmayan Tesla ve Westinhouse, Chicago Dünya Fuarında aydınlatma işini almak için Edison’un karşısına çıktılar.Ve şans bu sefer Tesla tarafına döndü. İhale Westinhouse’a verildi. Tesla artık yıllardır savunduğu alternatif akımını halka gösterme şansını yakalamış oldu.

1 Mayıs 1893’de Chicago Dünya Fuarı halka açıldı ve Tesla’nın yerleştirdiği 12 AC jeneratörü ile fuar bir anda aydınlandı. Bu ışıklı şov halk için nefes kesici bir durumdu. Tesla, ortamın verdiği güzel atmosferi de kullanarak insanlara AC’nin aslında korkulacak bir şey olmadığını göstermek için kıvılcımlar eşliğinde göz alıcı şovlar yaptı. Son olarak da elindeki kablosuz ampulleri yakması ile halk adeta büyülendi.

tesla

AKIMLAR SAVAŞININ GALİBİ

Onca rekabet ve restleşmeden sonra peki kazanan hangi taraftı ?

Niagara şelalesini güç elde etmek için kullanacağım diyen Tesla’nın istediği yıllar sonra oldu.Westinhouse’unda yardımı ile Niagara şelalesine bir hidroelektrik santrali kurma işlemine başladılar.Çoğu insan Tesla’ya inanmasa da o, aklındaki notlara hep güvendi.

Ve santral kuruldu , bu santral yardımı ile de önce Buffola Şehrini aydınlatmayı başardılar. Tesla daha sonraları üzerinde isminin yazdığı jeneratörlerin sayısını artırarak New York’u aydınlatmayı başardı.Tabiki de hayalini gerçekleştiren Tesla’nın da savaşı kazanması kaçınılmaz oldu. Ve bu savaşın ödülü niteliğinde de Niagara Şelalesi’nin önüne Tesla’nın heykeli yapıldı.

Peki bundan sonra yaşanacaklar da Tesla’nın tarafında mı olacaktı ?

TESLA’NIN ÇÖKÜŞÜ

Fon yardımı ile Wardenclyffe Kulesi’nin inşasına başlayan Tesla her zamanki gibi hayallerini insanların gözleri önüne sermek istiyordu. Fakat destekçilerin Tesla’ya olan inancı beklendiği gibi değildi. Umutsuz gibi görünen bir inşaata 1.Dünya savaşının da verdiği kıtlık sebebi ile yardım etmek istememeleri üzerine fonlar yardımlarını çektiler. İnançlarını ve paralarını Edison’un radyo teknolojisi projesine yatırdılar.

Çekilen fonların verdiği sıkıntı sebebi ile Tesla tesisi satmak zorunda kaldı.Tam bu sıralarda laboratuvarında çıkan yangın ve yangınla birlikte yok olan notları da Tesla’yı büyük çöküntüye çekti.

TESLA’NIN ÖLÜMÜ

Bunca olaydan sonra Tesla kendini yalnızlığa vurdu. New Yorker Oteli’ne yerleşerek hayatının geri kalanına fikirleri ile beraber burada devam etti. Buradaki yaşamı sırasında otel görevlisi Alice Monaghan Tesla’dan bir süredir haber alamayınca odasına girme girişiminde bulundu  ve Tesla’nın cansız bedeni ile karşılaştı. Kalp yetmezliğinden öldüğü düşünülen Tesla’nın ölüm zamanı tam olarak tespit edilemedi.Cenazesi ise 12 Ocak 1943 tarihinde St.John the Divine Katedralında gerçekleşti.

ÖLÜMÜNÜN ARDINDAN

Ölümünün ardından mükemmel fikirlerin yer aldığı notlarına Amerikan Hükümeti tarafından el koyuldu. Notlarda neler yazdığına dair hep söylentiler olsa da tam bir bilgi hiç bir zaman olmadı.

“İnsan kalbini, bir mucidin kendi beyninin yarattığı bir ürünün başarıya ulaştığını görmesinden daha fazla heyecanlandıran bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu tür duygular insana yemeyi, uyumayı, arkadaşları, aşkı, her şeyi unutturuyor.” diyen Tesla belki de en büyük buluşlarını dünyaya duyuramamanın burukluğu ile aramızdan ayrıldı kim bilir ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here