Dizi The Handmaid’s Tale

The Handmaid’s Tale

147
0
Paylaş

The Handmaid’s Tale Analizi

Günümüzde Netflix dizilerinin gerçekten çok sürükleyici ve ilgi çekici olduğu yönünde hemfikirizdir eminim ancak ben akılcı ve düzeni sorgulayan bir dizi arıyorum diyorsanız The Handmaid’s Tale tam size göre bir dizi. bir kadın olarak belki taraflı bir yorum olabilir ama izledikten sonra ‘ben ne izledim’ diyeceğinize garanti ederim.

Margaret Atwood’un 1985 yılında yayınlanan romanından uyarlanarak çekilen “Damızlık Kızın Öyküsü” dizisi dini bahane ederek insanların ne kadar ileri gideceğini özellikle de kadınların nasıl sınırlandırılabileceğini ortaya koyan gerçekçi bir distopya. Burdan da din ve devlet işlerinin ayrı yürütülmesinin önemini cinsiyet bazında çok çarpıcı şekilde anlamış oluyoruz.

dizide kadınların sınıflandırıldığına ve bulundukları yerin kesinlikle karşı cinsten daha aşağıda olduğuna emin olabilirsiniz. Kadınların hiyerarşisi ise gözle görülür düzeyde.

2018 de Emmy ödül töreninde ödül kazanmasının sebebi ise Trump’ın yönetimine benzetilmesi sonucu çok izlenmesi olarak gösteriliyor.

Yapılan zulme karşı başkaldırı çok çeşitli şekillerde gösteriliyor dizide. Kimi zaman sivil itaatsizliği içeriyor kimi zaman ise örgütlenmeyi. Fakat kabullenmeyi kesinlikle içermiyor.

Blutv’nin satın almasıyla maalesef sadece 1. sezonu şimdilik yayında ama 1 sezonda anlattıkları bile zihninizde farklı kapılar açacaktır eminim.

‘ Ordu olmamızı istemiyorlarsa bize üniforma vermemelilerdi’

keyifli seyirler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here