Teknoloji Titanik Neden Battı?

Titanik Neden Battı?

545
2
Paylaş

Titanik neden battı?

 

Asla batmaz dediler ama battı. Bir de biletli olan tek Türk gemiye yetişemedi ve hayatta kaldı. Hakkında film çekildi, milyonlar izledi. Peki batmasının sebebi neydi?

Aklınıza hemen buzdağı geldiğini düşünüyorum ama yanılıyorsunuz. Belki de pervanelerin geminin boyutuna göre çok küçük olması veya dümeni çevirmek için çok geç kalındığı da aklınıza gelmiş olabilir. Bunlar tabii ki fazlasıyla önemli etkenler ama bunlar sadece buzdağının görünen kısmı.

Batmasının asıl sebebi tamamen bilimsel ve maddelerin mekanik özellikleri ile ilgili. Aslında Titanik gerçekten muazzam tasarlanmıştı ve gerçekten batmamalıydı çünkü bilim insanları kullandıkları malzemenin çok sağlam olduğunun farkındaydı. Fakat bazı noktaları kaçırmışlardı. Bu malzemenin soğuk altında nasıl bir mekanik özellik göstereceği gibi…

 

Söylediğim gibi Titanik’in yapımında 1911 yılının koşulları ve bilgi birikimi  düşünüldüğünde mühendislik adına kesinlikle herhangi bir hata yoktu. Yapımda kullanılan çelik yeterli dayanıma sahipti ancak sıcaklık düştükçe enerji emme kapasitesi daha da düştü. Bunun nedenleri: düşük Mn, düşük Mn/C oranı, büyük ferrit taneleri ve büyük perlit kolonileri olabilir. Belki de kullanılan çelikler ısıl işleme maruz kalsaydı kırılma enerjisi yükseltilebilirdi.

Gevrek malzemeler sünek malzemelere nazaran daha kolay kırılır. Ama Titanik’in batmasında bir önemli etken daha vardı. O da çarpma açısı. Yani bu şu demek oluyor: Eğer dümen çevrilmeseydi ve gemi buzdağına dik çarpsaydı batmama ihtimali vardı ama hem malzeme soğuk altında gevrekleştiği için hem de çarpma açısı malzemenin kayma düzlemine yakın olduğu için tabiri caizse Titanik aynı bir kağıt gibi yırtıldı ve filmlere dahi konu olan bu olay yaşandı.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here