Eğitim Üniversite Sınavı Mı La Şu?

Üniversite Sınavı Mı La Şu?

292
2
Paylaş

Hızlı ol! Kalk kalk kalk okula geç kalacaksın kahvaltını yap. Ye çabuk. Geç kalıyorsun. İstiyorsan gözlerini iki üç dakika dinlendir. Ne yaptın sen! Geç kalmak üzeresin hemen çık evden.
hızlı sür! Sakın durmayı düşünme, çek parmaklarını frenden.
derse gir! 12 dersi uyuklamadan dinle! Sakın hayıflanma. Ne demek teneffüs aralarında test çözmeyeceğim? Çözeceksin!
dershaneden akşam sekizde çıkman umrumda bile değil, eve dokuzda vardıktan sonra iki yüz soru daha çözmelisin.
çok yoruldun değil mi. Ama bu akşam da hak ettin uykuyu. Vicdanın rahat koyabilirsin başını yatağa.
Hızlı ol! Kalk kalk kalk…

Bu yazıyı üniversite sınavına girecek öğrencilerin halini göstermek veya gündem yazısı yazmak için yazmadım. Bu yazı neredeyse bir yıl önce sınava girmeye günler kala benim tarafımdan, nefretle ve kinle yazıldı. Bu yazı, beni kitap yazmaktan, bisiklet yarışlarından, dünyamdan alıkoyan bir sınava karşı küfür niteliğindeydi.
yanlış anlaşılmasın, sınava karşı değilim, elbette ki herkes çalıştığı kadarını almalı. siz tembel bir çocuğu doktor yaparsanız, hastanın midesinden makas da çıkar piknik tüpü de. Öyle bir sınavla kader mi belirlenir falan demeyin. Ameliyat masasındaki bir hastanın hayatı bir ameliyatla belirleniyor. Çocuğunuz o sınavda da beceremeyecekse ne doktor olsun ne de savcı.
Benim sinirim, gençlere sorulan sorularla. Hep sağlıktan yürüyeceğim çünkü ben bir sayısalcıyım. Siz doktor olmak isteyen bir çocuğa kuantum fiziğini öğretiyorsunuz, güzel. Çok güzel. Ama neden soruyorsunuz? Neşteri kullanırken kuantum teorilerini mi kullanacak? Savcı olmak isteyen bir çocuğa neden integrali soruyorsunuz? Hmm, bu adamın integralini alın ona göre ceza verelim mi diyecek? Neden? 
Nedenini anlatayım. Bu ülkede en zeki ve çalışkan çocuklar tıp ve mühendislik okuyor. En tembeller ise ilahiyat, işletme ve siyaset. Kimse yanlış anlamasın ama genel tablo böyle. Siyaset okuyan o bilgisiz insanları da eğitim sisteminin başına koyunca, umarım sansür yemeyiz, ayıklayın pirincin taşını (Sansür yedik.).

Lütfen artık çocuğunuz çok zeki diye tıpı şart koşmayın. Ülkeyi yönetecek çocuklara da ihtiyacımız var. Ayrıca doktor da 16.000 alıyor milletvekili de.
Son olarak, üniversite sınavına girecek bütün arkadaşlara başarılar! Pac-Man’in hayatınızı mahvetmesine izin vermeyin!

2 YORUMLAR

  1. En tembeller diye bir genelleme yapmışsın,bir noktada dediğin doğru olabilir belki,ilahiyat vs.puanı daha düşük bölümler fakat en tembellerin ilahiyat okuması biraz zor,ilahiyatta bir hazırlık senesi var ki,geçebilirsen kurban kesersin.Ben ilahiyatçı değilim fakat ilahiyatçı arkadaşlarımın içinde bulundukları durum bana bunları söyletiyor diyebilirim.Yani,yazının geneline katılmakla birlikte şu ilahiyat algısına yeni bir bakış açısı getirmek istedim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here